abone ol

Sirk ne arar Hasbahçe’de

Kağıthane - 14.09.2012 03:09
Yazı Boyutu: - +

Özellikle yaz aylarında aktivitelere sahne olan Hasbahçe’ye sirk kuruldu.

Hasbahçe Mesire Alanına kurulan sirk çadırında gösterilerine başlayan Atlas Sirki; unutulmaya yüz tutmuş ip canbazlığı, ateşbazlık, sihirbazlık, madrabazlık gibi seyirlik sanatları yeniden canlandırarak halkın hizmetine sunsuyor. Geleneksel sirk gösterisi, özellikle çocukların ve ailelerin ilgisini çekiyor. 64 yaşındaki ip canbazı Dr. Özdemir Turan’ın da yer aldığı Türkiye’nin ilk sirki, her akşam saat; 20.30 – 22.00 arası gösterilerini sürdürüyor.

Projenin sanat yönetmeni ve topluluğun kurucusu Servet Yalçın, toplanan belge, bilgi, minyatür, gravür ve eski fotoğraflardan yararlanılarak kaybolan bu sanatı tekrar hayata geçirmek için “Atlas Sirki – Seyirlik Sanatları Gösterisi” ni halkımızın hizmetine sunduklarını ifade etti. Geçmişle geleceği birbirine sanatla bağladıklarını söyleyen Servet Yalçın, geleneksel Türk ip canbazlığı sanatının yaşayan son ustası Dr. Özdemir Turan ve uluslararası ün yapmış sirk sanatçıların da toplulukta yer aldığının önemine değindi.

64 yaşındaki ip canbazı Dr. 64 yaşındaki ip canbazı Dr. Özdemir Turan kıvrak hareketleriyle çelik halat üstünde yapmış olduğu gösterilerle yürekleri ağızlara getirdi. Sirk cambazlarının anonim hale getirdiği “Oy dingola dingola / Kömürde koydum mangala / Ayşe’de Fatma dostum var / Çalkala ‘Doktor’ çalkala” sözleriyle ip üstünde gösterisini sergileyen Özdemir Turan, “Sandıkta Denge” gösterisiyle izleyicileri oldukça heyecanlandırdı.

Palyaçonun seyircilere yönelik şirinliklerinden sonra akrobatik hareketleriyle bol alkış alan ekibin gösterilerini, dalmaçyalı köpeklerin yapmış olduğu ip atlamaları takip etti.  Dr. Özdemir Turan’ın İllüzyon gösterileri ve nesli tükenmekte olan Anadolu Parsının gösterileriyle program son buldu.

Bir Cevap Yazın